Charita a kritické myšlení, aneb školní rok 2002/2003 na Mendelce.

Charita a kritické myšlení

aneb školní rok 2002 – 2003 na Mendelce

(437 žáků v 18 třídách)

O prázdninách roku 2002 zasáhla Čechy ničivá povodeň. Členové školního parlamentu přišli s návrhem, že bychom mohli pomoci některé ze škol, jež jí byly zasaženy. Vybrali jsme ZŠ T.G.Masaryka v Písku a pustili se do práce. Dne 15. října 2002 se konal na škole „Povodňový jarmark“, na němž žáci prodávali své výrobky rodičům. Abychom jich na jarmark přilákali co nejvíce, zorganizovali starostové tříd 2. stupně pro své mladší spolužáky různé soutěže v tělocvičně a byli pozváni i hasiči, kteří dětem předvedli svou techniku. Akce byla úspěšná, vždyť jsme díky ní mohli darovat postižené škole 21 720,- Kč. Povodně nám posléze připomněla výstava „Kuš, vodo“ připravená dětmi z pražské školy na ulici Táborská.

V charitativní činnosti jsme pokračovali dál! V 2. pololetí jsme se stali adoptivními rodiči ugandského chlapce Daniela Kamanziho. Abychom mu zajistili finance potřebné pro jeho vzdělávání, budeme každoročně organizovat charitativní den, na němž budeme podobně jako při našem povodňovém dni prodávat výrobky našich žáků.

Po celý školní rok probíhaly na škole společné semináře dlouhodobého kurzu Čtením a psaním ke kritickému myšlení, na jehož realizaci se nám podařilo získat grant z krajských prostředků určených na preventivní programy. Při vedení seminářů, které pokračovaly až do konce prázdnin roku 2003, se u nás vystřídali lektoři Eva Cinková, Ondřej Hausenblaus, Hana Košťálová, Nina Rutová, Jarka Škrobánková a Vlasta Vlčková. Učitelé díky nim získali důležité podněty pro aktivní způsob výuky. S lektorkou Hanou Košťálovou a Ondřejem Hausenblasem jsme se setkávali i na dalších workshopech organizovaných Státním zdravotním ústavem v Praze, kde spolu s dalšími třemi školami připravujeme díky projektu tvorby kurikula životních dovedností základy našeho budoucího školního vzdělávacího programu. Ale to nebylo v oblasti dalšího vzdělávání vše! Ve stejné době se totiž začal uskutečňovat dlouhodobý program vzdělávání pedagogů v oblasti počítačové gramotnosti.

Celý školní rok byl ve znamení zajímavých akcí. Hned na jeho počátku jsme zorganizovali besedy s úspěšnými bývalými žákyněmi školy – Evou Kurfürstovou, reprezentantkou České republiky ve sjezdovém lyžování, a Radkou Kocurovou, 2. vicemiss České republiky roku 2002. V listopadu se zástupci vyšších ročníků školy zúčastnili televizní soutěže Bludiště. Adventní dobu žáci oslavili Mikulášem, vánočním koncertem i různými třídními aktivitami před Vánocemi. Poprvé jsme organizovali zábavné zápisy prváků, kde naši budoucí žáčci plnili na 10 stanovištích spolu se svými rodiči za asistence starších žáků školy nejrůznější zábavné úkoly. Úspěšný byl i další projekt napříč školou nazvaný „Napříč profesemi“, který se tentokráte konal tři dny.

Největším úspěchem v soutěžích letošního školního roku bylo 2. místo Petra Beťáka z VIII.A v celostátní literární soutěži fondu Děti a my na téma „Můj přítel počítač, mobil“. V celostátní soutěži Drápanda pak získal 2. místo se svou prací i Jan Martikán z II.B. I v dalších literárních soutěžích si naši žáci vedli velmi dobře. V národní soutěži literárního projevu organizované Institutem dětí a mládeže MŠMT obdržela naše škola čestné uznání za kolekci literárních prací a časopis Mendelíček. Mendelíček byl navíc ohodnocen i v celostátní soutěži školních časopisů Freinet 2003 a získal finanční odměnu v hodnotě 10 000,- Kč v soutěži organizované společností Transgas. K úspěchům v uměleckých soutěžích jistě patří rovněž postup našich žáků hrajících na zobcovou flétnu do krajského kola soutěže Pískání pro zdraví (1. místo na okrese, 5. místo na kraji). K nejvýznamnějším úspěchům v oblasti sportu patří 2. místo našich starších dívek v okresním kole soutěže v házené Novinářský kalamář a úspěšné starty našich chlapů v turnajích ve florbalu (1. a 3. místo v městském turnaji). V individuálních soutěžích pak získali v mezinárodním turnaji Jan Martikán z II.B 2. místo ve stolním tenise a Patrik Štrajt z VIII.A 3. místo v soutěži v šachu.

Největší prázdninovou akcí (v roce 2003) byla 2. etapa rekonstrukce kuchyně školní jídelny – její nadzemní části, která nám umožní postupně přejít na čipový systém veškeré evidence stravování a rovněž na možnost výběru ze dvou jídel.

Od počátku školního roku pracovala škola s novým zástupcem ředitele pro věci pedagogické, jímž byl jmenován Mgr. Pavel Wojnar.